تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل؟

اگر شما هم این روزها به فکر خرید پکیج افتاده باشید، مطمئنا عبارت “پکیج تک مبدله و دو مبدله ” به گوشتان خورده است. حال ممکن است از خودتان بپرسید که تفاوت میان پکیج های تک مبدل و دو مبدل چیست؟ و یا از کدامیک باید در محیط مورد نظرتان استفاده کنید؟

در این مقاله تیم هایپر کالای ساختمانی تاسیساتی هادی سعی دارد تا شما را با انواع پکیج ها بر اساس تعداد مبدل و همچنین کارکرد هر یک بر اساس محیط مورد نظرتان آشنا کند.

انواع پکیج با توجه به تعداد مبدل

بهتر است در ابتدا یک توضیح مختصر از تک‌مبدل و دومبدل‌ها داشته باشیم. تک‌مبدل یعنی از یک مبدل که در بالای مشعل قرار گرفته برای تامین گرمایش (رادیاتور، فن‌کوئل و گرمایش از کف) و تولید آبگرم بهداشتی استفاده کنیم. پکیج‌های تک مبدل نسل اولیه مبدل‌های پکیج‌های دیواری بودند. یک واقعیت در رابطه با پکیج منزلتان را فراموش نکنید، دستگاه شما سه الی پنج ماه وظیفه گرمایش خانه شما را برعهده دارد، ولی دوازده ماه سال را برای شما آبگرم بهداشتی آماده می‌کند. پس امکان رسوبگیری مبدل در قسمت آبگرم مصرفی در این نوع مبدل بیشتر است، در شهرهای شمالی کشور به دلیل رسوبات آزاد در آب شهر رسوبات آب بیشتر در مبدل گرفتگی ایجاد می‌کرد.

در ادامه به طور کامل با تک مبدل و دو مبدل آشنا می شویم.

پکیج دو مبدل چیست؟

در پکیج دو مبدله همان‌طور که از اسم آن پیداست، از دو نوع مبدل استفاده می‌شود. اسامی این دو مبدل، مبدلِ اصلی و مبدل صفحه‌ای یا مبدل ثانویه هستند. در این مدل از پکیج‌ها، از مبدل اصلی برای گرمایش محیط استفاده می‌شود. یعنی در حالت زمستانیِ پمپ، پکیج فعال است و گرما توسط گردش آب در مبدل اصلی تامین می‌شود.

حالت زمستانیِ دستگاه به حالتی می‌گویند که در آن از دستگاه، هم برای گرمایش آب و هم برای گرمایش شوفاژها استفاده می‌شود. در صورتی که قصد ما استفاده از آب گرم باشد و نه تنها گرمای محیط، پمپ پکیج دوباره شروع به کار می‌کند.

سپس آبِ سرد را در مجاور آب گرمی قرار می‌دهند که مبدل اولیه برای گرمای محیط تولید کرده بود. این عملیات در مبدل ثانویه انجام می‌شود. بعد از قرار گرفتن آب سرد در مجاورت آب گرم، آب گرم برای مصرف تولید می‌شود.

در پکیج دیواریِ دو مبدله، به دلیل این‌که دبی عبوری، یعنی حجم آب جابه‌جا شده توسط پمپ آب در واحد زمان، ثابت است، کنترل دمای سیال بهتر صورت می‌گیرد. در نتیجه گرادیان حرارتی، یا همان اختلاف دما بین سطح جسم و هوای پیرامون آن، و همچنین آب گرم مصرفیِ متعادل‌تری خواهیم داشت.

یکی دیگر از فواید پکیج دومبدله، این است که به دلیل نبودِ تماس مستقیم بین آب و شعله‌ی پکیج، سرعت رسوب املاح در پکیج دو مبدله کمتر از پکیج تک مبدله است.

حال که با پکیج دو مبدله و فواید آن آشنا شدیم، بهتر است اطلاعاتی هم از پکیج تک مبدله کسب کنیم.

پکیج تک مبدله چیست؟

پکیج تک مبدله پکیجی است که تنها یک مبدل به نام مبدل حرارتی اصلی دوبل دارد. در پکیج تک مبدله، پمپ دستگاه فقط در شرایط زمستانی آن، یعنی زمانی که نیاز به گرمایش محیط دارید روشن می‌شود. در غیر این صورت و زمانی که می‌خواهید از گرمایش آب استفاده کنید، با باز کردن شیر آب گرم، حسگر فلومتر به برد دستگاه فرمانِ تولید آب گرم را می‌دهد.

بعد از روشن شدن حسگر فلومتر، آب سرد وارد دستگاه و سپس وارد مبدل اصلی دوبل می‌شود. سپس آب در تماس مستقیم با شعله قرار می‌گیرد و آب گرم تولید می‌شود و سپس در اختیار شما قرار می‌گیرد. به دلیل این‌که در این نوع پکیج کنترل دمای آب سخت‌تر است، دمای آبی که در آخر به دست شما می‌رسد ممکن است کمتر از میزانی باشد که انتظار دارید.

از معایب این دستگاه همان‌طور که تا حدودی در تعریف پکیج دو مبدله به صورت غیر مستقیم به آن اشاره شد، این است که به دلیل تماسِ آب با شعله مستقیم، رسوب‌گذاری سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

بعد از آشنایی با پکیج دو مبدله و تک مبدله، تفاوت‌های آن‌ دو را به صورت خلاصه در ادامه بررسی می‌کنیم.

تفاوت پکیج تک مبدله و دو مبدله:
  1. پمپ پکیج

پمپ در پکیج دو مبدله دائماً در حال کار است. یعنی هم در حالت زمستانی که نیاز به گرمایش محیط است و هم در حال تابستانی. اما در پکیج‌های تک مبدله، پمپ فقط در حالت زمستانی روشن است.

  1. ‎رسوب‌گذاری

در پکیج‌دو مبدله، به دلیل‌ این که شعله‌ی آب در تماس مستقیم با شعله نیست، سرعت رسوب‌گذاری نسبت به پکیج تک مبدله کم‌تر است.

  1. نوسان حرارتی

در پکیج تک مبدله، نوسان حرارتی وجود دارد. اما در پکیج تک مبدله این نوسان وجود ندارد.

  1. قطعات

در پکیج دو مبدله دو قطعه‌ی شیر برقی و شیر سه طرفه وجود دارد و استهلاکِ این دو قطعه‌ی حساس بالاست و در صورت خرابی، هزینه‌ی تعویض بالا خواهد بود. اما در پکیج تک مبدله این دو قطعه وجود ندارد.

  1. مبدل:

در پکیج تک مبدله، مبدل اصلی و ثانویه با هم یکی است. برای همین در صورت رسوب و یا خرابی مبدل، تعویض مبدل هزینه بالاتری نسبت به تعویضِ تکیِ یکی از مبدل‌های پکیجِ دو مبدله خواهد بود.

 

پکیج های دو مبدله هادی تهویه:

ما در هادی تهویه با ارائه انواع برندهای مطرح سرماشی و گرمایشی در تمام فصول سال پذیرای شما هستیم.

از جمله برند های پکیج می توان به پکیج های ایمرگس، ایران رادیاتور، بوتان و ایرتورپن اشاره کرد.

 

با کلیک بر روی هر کدام از برند های بالا میتوانید جزیئات کامل هر پکیج را مشاهده کنید.

 

انتخاب بهترین پکیج:

با توجه به میزان و نحوه مصرف شما، این شمایید که در آخر بهترین تصمیم را برای انتخابِ پکیج می‌گیرید. اما در هر حال، در این مقاله، تفاوت این دو پکیج برای شما توضیح داده شده تا در این راه، کمتر به مشکل بر بخورید.

  ()

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed